Ihracatçi Avrupa Birligi ile iliskilerin normallesmesini istiyor

Ihracatçi Avrupa Birligi ile iliskilerin normallesmesini istiyor

Türkiye’nin ihracatinda yüzde 48 pay alan Avrupa Birligi ile son dönemde yasanan gerilimin sona erdirilmesi ve iliskilerin normallesmesi gerektigini belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu Baskani Jak Galiko, AB ile iliskilerde normallesme çagrisi yapti. 

 

Ege Deri ve Deri Mamulleri Ihracatçilari Birligi’nin 2016 yili Olagan Mali Genel Kurul Toplantisi’nda konusan Galiko, “Türkiye Avrupa Birligi’ne katilma iradesini uzun yillar önce ortaya koydu. 1996 yilinda da Gümrük Birligi anlasmasi yapildi. Türkiye’nin dis ticaretinin yüzde 48-51’i Avrupa Birligi ile. AB ile kirgin olmamamiz gerekir. Karsilikli güven ortamini tekrar tesis etmeliyiz. AB istiyor diye her seyi yapmak zorunda degiliz ama bizim AB’ye girme istegimiz 1968 yilindan beri devam ediyor” diye konustu. 

 

Ege Ihracatçi Birlikleri Koordinatör Baskani Sabri Ünlütürk ise, son dönemde Avrupa Birligi ile Türkiye iliskilerinin gerildigini, 15 Temmuz darbe girisimi sonrasinda Avrupali müsterilerin Türkiye’ye gelme konusunda zaten çekinceye sahip olduklarini, üzerine iliskilerin gerilmesinin Türkiye’nin menfaatine olmadigini anlatti. 

 

Türk ihracatçisinin Avrupali müsterilerle iliskileri devam ettirebilmek için son dönemde Avrupa’da ofisler kurma yoluna gittigine isaret eden Ünlütürk, “Yurtdisinda ofisi olanlar müsterilerini orada agirliyor. Örnegin, ihracatçilarimiz Türkiye’ye gelmeyen Isveçli müsterilerini Londra’daki ofislerinde agirliyor, koleksiyonlarini sunuyor. Ihracatimizi arttirmak için bu altyapiyi kurmaliyiz. AB ülkelerinin de iç siyasetleri nedeniyle ,önümüzdeki dönemde daha da ilave zorluklar olabilir,. Isimizi iyi yapmak için orada olmamiz gerekiyorsa bu günden altyapiyi kurmaliyiz. Ekonomi Bakanligi’nin da yurt disi ofis, magaza veya lojistik merkezleri destegi ile bu organizasyonlari olusturacagiz” diye konustu. 

690 x 90

DÜNYA