İnsaat malzemeleri sanayinde toparlanma hız kazandı

İnsaat malzemeleri sanayinde toparlanma hız kazandı

İnsaat Malzemeleri Sanayi Bilesik Endeksi, subat ayında gösterdiği yükselisi mart ayında da sürdürdü. Bilesik Endeks, bir önceki aya göre mart ayında, 2.08 puan artıs gösterdi. Bu artısta ‘faaliyet’, ‘güven’ ve ‘beklenti’ endekslerinin birlikte yükselmesi etkili oldu. 

 

Türkiye İnsaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ‘İnsaat Malzemeleri Sanayi Bilesik Endeksi’nin, Mart 2017 sonuçları açıklandı. 2016’nın Ağustos ayından bu yana ilk kez subat ayında artısa geçen Bilesik Endeks; mart ayında bir önceki aya göre 2,08 puan artıs göstermesine karsın, geçen yılın mart ayına göre 7,47 puan geriledi. 


En yüksek aylık artıs martta yasandı

İnsaat malzemesi sanayisinde, referandum öncesi mart ayı faaliyetlerinde önemli bir canlanma yasandı. ‘Faaliyet’ endeksi, mart ayında, bir önceki aya göre ciddi bir artıs gösterdi. Aynı zamanda faaliyette en yüksek aylık artıs yasandığı dönem mart ayı oldu. Mevsimsellik ve insaat sektörü için açıklanan desteklerin, insaat malzemesi sanayisinin faaliyetlerine de hızlı yansıdığı görüldü. Rapora göre, mart ayında 4,8 puan artan faaliyet endeksinin tamamında çok önemli artıslar yasandı. Yurtiçi satıslarda, bir önceki aya göre önemli bir sıçrama oldu, ihracat mart ayında hissedilir sekilde arttı. Üretimde de iç satıslar ve ihracattaki yükselise bağlı olarak artıs yasandı. İç satıs, ihracat ve cirolarda artısın gerçeklestiği mart ayında, tahsilat hızı da uzun süre sonra ilk kez arttı. 


Faaliyetlerdeki genisleme güveni destekledi

‘Güven’ endeksinde ise uzun süre sonra yasanan artısla, sınırlı bir toparlanmaya girildiği görüldü. Özellikle mart ayında faaliyetlerde yasanan ciddi genisleme, güvenin toparlanmasına destek oldu. Rapora göre, güven seviyesi bir önceki aya göre 0,6 puan arttı. Ancak güven seviyesinin, geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin 10,4 puan altında kaldığı görüldü. Türkiye ekonomisinin genel gidisatına iliskin güven ise aynı kaldı. İnsaat malzemeleri sanayisine yönelik güven ise toparlanmasını sürdürdü. Rapora göre, güven unsurlarının tamamında sınırlı da olsa, toparlanma, önümüzdeki dönem devam edecek.

 

İhracat siparisleri arttı, beklentiler olumlu

Faaliyetlerde yasanan toparlanma ve alınan önlemler ile birlikte yasanan güven artısı, mart ayında beklentilere de olumlu yansıdı. ‘Beklenti’ endeksi, mart ayında bir önceki aya göre 1,4 puan arttı. Türkiye ekonomisine iliskin beklentilerin mart ayında yeniden zayıfladığı görüldü. İnsaat malzemeleri sanayisine iliskin beklentilerde sınırlı artıs yasandı. Önümüzdeki üç aya iliskin ihracat siparislerinde de kuvvetli bir artıs oldu. Yurtiçi ve yurtdısı siparislerdeki artıs beklentisine bağlı olarak, önümüzdeki üç ayın üretim beklentisinde de hissedilir bir artıs ortaya çıktı.

690 x 90

Yorum Yazın

Yorumlarınızda eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Yorumlarınız editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.

0 Yorum