Islamî finans çalistayi basliyor

Islamî finans çalistayi basliyor

Turkrating ve Capital Intelligence, Islamî finans estrümanlari ve uygulamalari hakkinda ileri düzeyde bilgi sahibi olmak isteyenlere yönelik bir çalistay düzenliyor. 26-27 Nisan tarihlerinde Hilton Bomonti’de gerçeklestirilecek “Sukuk Piyasasina Profesyonel Bakis” adli çalistayda uluslararasi uzmanlar, konuya iliskin bilgi ve deneyimlerini sektör profesyonellerine aktaracak. 

 

Türkiye’nin önde gelen yerel kredi derecelendirme sirketlerinden biri olan Turkrating, ESMA (European Securities and Markets Autority) lisansina sahip uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Capital Intelligence is birligi ile bir Islamî finans çalistayi düzenliyor. 26-27 Nisan tarihlerinde iki gün boyunca devam edecek çalistayda, finans ve reel sektör çalisanlarina Islamî finans estrümanlari ve uygulamalari hakkinda ileri düzeyde bilgi verilecek. 

Hilton Bomonti’de gerçeklestirilecek “Sukuk Piyasasina Bakis” adli çalistayda, Sukuk düzenlenmesi, fiyatlanmasi, ihraç edilmesine iliskin mekanizmalar, uygulamadaki sorunlar ve firsatlar ele alinacak. Çalistayda, hem talep ve arz yönünden kapsayici bir Sukuk piyasalari analizi sunulacak hem de farkli Sukuk çesitleri ile proje finansmani uygulamalarinin teknik yapilanmasina iliskin çok sayida örnek üzerinde çalismalar yapilacak.

 

Sanem Kabakiliç: Sukuk uygulamalari için yetismis insan kaynagi sart 

“Faizsiz bono” olarak bilinen Sukuk’un son yillarda dünya çapinda giderek gelistigini belirten Turkrating Genel Müdür Yardimcisi Sanem Kabakiliç, Türkiye’de bu alanda yetismis insan kaynagina ihtiyaç oldugunu vurguladi.

 

Düzenledikleri çalistay ile finans ve reel sektörde Sukuk ihracina dair farkindalik yaratmayi amaçladiklarini belirten Kabakiliç, “Çalistayda, sermaye piyasamizda finans kaynaklarinin kullanimi ve çesitlendirilmesi için Islami borçlanma araçlarinin nasil devreye sokulabilecegi ve hangi tür projelerde kullanilabilecegi ele alinacak. Amacimiz özellikle reel sektörün finansman kaynaklarini çesitlendirmek amaciyla bu ürün hakkinda ileri düzeyde bilgi sahibi olmasini saglamak” dedi. 

Çalistayda özellikle teorik bilgilerden kaçinilarak uygulamalardaki sorun ve firsatlar ele alinacak. 

Programda örnek uygulamalar ele alinacak

Iki gün sürecek “Sukuk Piyasasina Bakis” çalistayinda ilk gün, sabit getirili Islami menkul kiymetler piyasalari gözden geçirilecek ve Sukuk ihraçlarinin dayandigi ekonomik ve finansal temeller, yatirim araci olarak kullanildigi alanlar ve arz-talep dengesi dinamikleri ele alinacak. 

Ayni zamanda, Sukuk derecelendirme metodolojileri ve süreçleri ile yatirimcilarin perspektifinden farkli degerlendirme kriterleri üzerinde durulacak.

Ikinci gün ise bir Sukuk ihracinin her asamasinin nasil yapilandigina iliskin farkli Sukuk uygulamalarina iliskin örnekler üzerinden çalisma yapilacak. Ayrica, Sukuk tahvillerinin proje finansmani için kullanilmasina yönelik farkli örnekler fiyatlama, maliyet ve dokümantasyon süreçleri baglaminda gruplara ayrilarak uygulamali olarak çalisilacak.

Çalistayda egitimler Capital Intelligence’in Is Gelistirme Birimi direktörleri Dr.Ghassan Chammas ve Nicolas Photiades tarafindan verilecek. Dr.Chammas, hem bankacilik hem düzenleyici yapilar cephesinde genis deneyime sahip bir finans mühendisi ve Islamî finansman uzmani. Photiades ise yatirim ve yatirim bankaciligi ile kredi arastirmasi konularinda 25 yili askin bir deneyime sahip.

Nasil katilabilirim?

“Sukuk Piyasasina Bakis” çalistayina www.turkrating.com/kayit/ adresinden kaydolarak katilmak mümkün. Iki günlük egitimin kayit ücreti kisi basi 850 Euro.

 

 

690 x 90

EKONOMİ