Erdemir Grubu, "Osmanlı Çileği" İçin Biyoçesitlilik Odaklı Sosyal Sorumluluk Projesi Baslattı

Erdemir Grubu,

Türkiye’nin en büyük entegre çelik üreticisi Erdemir Grubu, Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Ereğli’de yetistirilen dünyaca ünlü Osmanlı Çileği’ne bir sosyal sorumluluk projesiyle can suyu oldu. Geçtiğimiz yıllarda üretimi neredeyse durma noktasına gelen Osmanlı Çileği için ilk etapta 5 bin adet çilek fidesinin toprakla bulustuğunu belirten Grup Kurumsal İliskiler Koordinatörü Banu Kalay Erton, “Erdemir olarak Karadeniz Bölgesi’nin bu gizli hazinesinin üretimini yeniden canlandırmak amacıyla baslattığımız biyoçesitliliğe katkı projemiz ile büyük gurur duyuyoruz. Nisan ayında yaptığımız fide dikiminin sonucunu basarılı bir sekilde aldıktan sonra kısa süre içinde üretimin artırılması ve vereceğimiz eğitimlerle yöredeki çiftçilerin Osmanlı Çileği yetistiriciliği konusunda bilgilendirilerek, ilave ticari kazanç elde edebilmelerini hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı. 

Türk çelik sektörünün lider kurulusu Erdemir, demir-çelik sektöründeki basarılarını yeni bir sosyal sorumluluk projesiyle taçlandırdı. Osmanlı padisahlarının yurtdısından gelen üst düzey misafirlerine ikram ettiği ve son yıllarda üretimi durma noktasına gelen Osmanlı Çileği için bir biyoçesitlilik projesi baslatan Erdemir Grubu, Nisan ayında toplam 5 bin çilek fidesini toprakla bulusturdu.

Karadeniz Ereğli’de, kaliteli Osmanlı Çileği fideleri yetistirilerek pilot bölgede modern tekniklerle verimli ve maliyet tasarruflu bir üretim gerçeklestirmeyi hedeflediklerini belirten Grup Kurumsal İliskiler Koordinatörü Banu Kalay Erton, “Bölgede Osmanlı Çileği’nin üretim miktarını artırmayı, yetistiriciliğini yaygınlastırmayı ve yerel istihdama katkı sağlayarak dünyaca ünlü Osmanlı Çileği’nin korunmasını amaçlıyoruz. 1 yıl önce temellerini attığımız projemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Karadeniz Ereğli İlçe Müdürlüğü, Zonguldak Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Osmanlı Çileği’ni Yaygınlastırma Ve Üreticilerini Koruma Derneği’yle isbirliği yapıyoruz” bilgisini verdi.

Projeye destek üç yıl boyunca devam edecek

Projeye minimum 3 yıl süresince devam etmeyi hedeflediklerini belirten Banu Kalay Erton, “Fidelerin ilk ekiminin tamamlanmasının ardından tahsis edilen alanda üretimi gerçeklestirecek çiftçilerimiz belirlenecek ve çalısmaya baslayacaklar. Es zamanlı olarak fidelerin üretilmesini ve korunmasını sağlayacak teknik gereklilikler yerine getirilmeye devam edilecek” dedi.

Osmanlı Çileği biyoçesitlilik projesi kapsamında ilk hasad 2018 yılında alınacak. Projede üretime ek olarak eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılacak. Bu kapsamda görsel materyaller ve modern tekniklerle desteklenmis eğitim içerikleri olusturularak, proje binasında yöredeki çiftçiler Osmanlı Çileği yetistiriciliği konusunda bilgilendirilecekler.

690 x 90

ENERJİ

Yorum Yazın

Yorumlarınızda eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Yorumlarınız editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.

0 Yorum