Saxo Bank tahminlerini paylasti

Saxo Bank tahminlerini paylasti

Online çoklu varlik alim satim ve yatirim uzmani Saxo Bank’in ünlü analistlerden olusan ekibi, 2017 yilinin ikinci çeyregi için çok çarpici tahminlerde bulundu. Avrupa’nin ABD’nin önüne geçecegini, Fransa’nin yönetilemez hale gelebilecegini, daha istikrarsiz bir FX piyasasi olasiligini, altin’da sürpriz olabilecegini belirten Saxo Bank ekibi, tahminlerini basinla paylasti

 

Son bes yillik dönem, özellikle 2016 ve 2017 yillari, finans tarihine siyasi konjonktürün piyasalari yogun bir biçimde etkiledigi, hatta zaman zaman altüst ettigi bir dönem olarak geçecek. Isabetli analizlerle yatirimcilara isik tutan Saxo Bank ekonomistlerinin söyledikleri de bu saptamayi destekler yönde.

 

Saxo Bank ekibi genel olarak, Alman sabit geliri disinda Avrupa varliklarinin 2017’nin ikinci çeyregine küçük ya da büyük indirimlerle girdigini, bunun nedeninin Fransa ve Almanya’daki seçimlerin yarattigi tedirginlik ve Brexit’in nihai sonucuyla ilgili beklentiler oldugunu belirtiyor ve su degerlendirmeyi yapiyor: “Avrupa ekonomisinin gelecek dört yilda ABD ekonomisinden daha iyi duruma gelecegine iliskin temel senaryomuzla birlikte Avrupa varliklariyla ilgili olarak algi ve gerçeklik arasinda büyük bir fark görüyoruz. Bu durum, 2017’nin ikinci çeyreginde yatirimcilar için önemli satin alma firsatlari sunacak.” 

 

Degerlendirme üzerinde yorum yapan Saxo Bank Bas Ekonomisti ve CIO’su Steen Jakobsen ise sunlari söyledi: “2017’nin ikinci çeyregine girdigimiz su günlerde, Avrupa, Trump ticaretine asiri bagimli ABD’yi ekonomik olarak geride birakmaya hazirlanirken, Avrupa istikrarsizlik hikayesinin abartilabilecegi gerçegi giderek daha açik hale geliyor.

 

“Avrupali olmayanlarin degerlendirmelerinde genellikle eksik olan sey, Avrupa’da yatirim yapilan büyük miktardaki politik sermaye ve euro. Marine Le Pen kazansin ya da kazanmasin, Fransa’nin Euro’yu birakma sansinin neredeyse olmadigini düsünürsek, üçüncü çeyrekte seçimler yapildiktan sonra euronun degerinde ciddi bir degisim bekliyoruz.

 

“Avrupa’nin büyük bir cari fazlasi var, ECB daha az uyumlu bir politik durusa yöneliyor ve CEE (Orta ve Dogu Avrupa) bölgesi %3’ün üzerinde ortalama büyüme düzeyiyle üstün performans göstermeye devam ediyor. Bununla birlikte, tüm bunlar ikinci çeyrekte Avrupa’nin ABD’den daha iyi bir performans sergileyecegini gösterse de, global enflasyonla birlikte ani kredi artisini da gördügümüzden 12-18 aylik dönemde ekonomik durgunluk hala mümkün.”

 

Fransa yönetilemez bir hale gelebilir

 

Fransiz Cumhurbaskanligi seçiminin 2017 yili ikinci çeyreginin en yakindan izlenen olaylarindan biri olabilecegini düsünürsek, Saxo Bank ticaretle ugrasanlara ve yatirimcilara Fransa’nin gelecekteki yönelimi hakkinda daha dogru bir fikir verecek olan Haziran’daki milletvekilligi seçimlerine bakmalarini israrla tavsiye ediyor.

 

Saxo Bank Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik’in konuya iliskin yorumu söyle: “Burada baslica olasi iki sonuç var. Ya Le Pen cumhurbaskani seçilir ancak milletvekilligi seçimlerini kazanamayarak gerçek güçlerden yoksun kalir veya Macron cumhurbaskani seçilir ancak asiri heterojen çogunlukla basa çikmakta zorlanir.

 

“1958’den beri ilk defa parlamenterler büyük bir dönüs yapabilir. Üçüncü ve Dördüncü Cumhuriyet’in yasadigi deneyimleri düsününce bu olumlu bir sinyal degil. Sonunda Fransa yönetilemez bir ülke haline gelebilir.”

 

Avrupa hisse senetleri ABD ve Japonya’nin hisse senetlerinden daha degerli olacak

 

Donald Trump’in ABD Baskanlik seçimlerindeki basarisindan önce baslayan reflasyon ticareti, global ekonomik veriler iyilestikçe birinci çeyrekte hizlandi ve beklentileri tersine çevirdi. Saxo Bank, reflasyon ticaretinin global hisse senetlerinde yapilacak saglikli bir düzeltmeyle yilin ikinci çeyreginde sona erebilecegine isaret ediyor.

 

Saxo Bank Hisse Senetleri Strateji Müdürü Peter Garnry konuyu hakkinda sunlari söyledi: “Yatirimcilar Fransa ve Almanya’da yakinda gerçeklesecek seçimlerle birlikte Avrupa’nin politik manzarasina odaklansa da, Bank of Italy’den Euro-Coin göstergesiyle yapilan tahmine göre Avrupa’nin GSMH artisinin yillik olarak yaklasik %3’e ulastigi gerçegini gözden kaçirmis görünüyorlar. 

 

“Burada yönlendirici unsurlar, finansal kosullari iyilestirmek, fiyatlari yükseltme yönünde baski ve ticari güvenin artmasi. Bu iyilesmis ekonomik resim ve genel bakis, ABD hisse senetlerindeki kiymet indirimi ile çelisiyor ve Avrupa’yi ABD’nin önünde görmemizin temel nedenlerinden biri. Macron Fransiz seçimlerini kazanirsa Fransiz hisse senetlerinin 2017 ikinçi çeyreginde diger Avrupa hisse senedi piyasalarini geçecegine inaniyoruz.”

 

Daha istikrarsiz bir FX piyasasi

 

Ikinci çeyrekte AB politik cephesindeki belirsizlikler büyük oranda ortadan kalkabilir ve Trump’in Beyaz Saray’da ve Senato’da sahip oldugu nadir çogunlugu ABD dolarini yükseltebilecek politikalari geçirmek üzere yeniden toplayip toplayamayacagi, daha açik bir sekilde anlasilabilir. Her durumda, birinci çeyrekte volatilitedeki kayda deger durgunluk önemli. Bu temalara baktigimizda ve global rehavet düzeyleri uç noktalara ulastiktan sonra, daha istikrarsiz bir piyasa olusabilir.

 

FX Strateji Müdürü John Hardy ise FX piyasasi hakkinda su yorumu yapti: “Piyasada artan süphecilik nedeniyle yükselme olasiligi artsa da, büyük oranda Trump’a bagli olmak üzere ikinci çeyrekte riskler ABD Dolari için iki yönlü. Euronun Avrupa’dan gelen verilerin gücüyle desteklenmeye devam edecegini umuyoruz ve ECB düsüs risklerini azaltmaya çalisiyor. Burada önemli olan, en zayif çevre ülkelerinin, en basta Italya’nin bununla nasil basa çikacagi.

 

“BK’daki hala çok büyük olan ikiz açiklar ve Brexit belirsizligi sterlinin ucuzlamasinin gerekçeleri olabilir. Bununla birlikte, sürecin ortaya çikmasi birkaç yil sürebilir. Bu arada piyasa yavas yavas belirsizlikten kaynaklanan fiyat düsüsünü gevsetebilir. Son olarak Çin’in piyasadan likidite çekmesi ve ayni sekilde reflasyon ticaretine dair coskunun azalmasi, ikinci çeyrek ve sonrasinda EM para birimleri için yapilan tahminleri bozabilir.”

 

Tahvil piyasasinda göreceli istikrar

 

Saxo Bank Analistleri, Fransiz seçimlerinin ardindan politik riskin büyük ölçüde ortadan kalkmasiyla daha riskli varliklarda bir rahatlama ve bunun yani sira Almanya, Hollanda ve Danimarka tahvil piyasalari gibi baslica güvenli piyasalarin ortadan kalkarak genel getiri düzeylerinin yükselmesini bekliyor. 

 

Eylül ayinda Alman seçimlerinin yeni bir orta düzeyde risk dönemini baslatabilecegini belirten Saxo Bank Sabit Getirili Menkul Kiymetler Strateji Müdürü Simon Fasdal, “Yine de simdilik bu seçim için piyasaya yönelik ayni endiseleri tasimiyoruz diyerek sözlerini söyle sürdürüyor: “Bu çeyrekte global tahvil piyasalarinda göreceli stabilite ve enflasyonda ve getirilerde artis görülebilir. Bununla birlikte, petrol fiyatlarindaki düsüs ve jeopolitik risk istikrari bozan unsurlar olarak ortaya çikabilir.”

 

Petrol için sert bir realite kontrolü ve Altin’da sürpriz

 

2017 birinci çeyrege büyük reflasyon ticaretinin tesvik ettigi heyecan dalgasiyla girilmis olsa da altin lehine, petrol aleyhine sonuçlanmis görünen sert bir realite kontrolü yapildi. 

Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen’in konu hakkindaki tahmini ise söyle: “Petrolle ilgili birinci çeyrekte giderek daha çok ortaya çikan sey, spekülatif iddialardaki artisi gerekçelendirebilecek bir fiyat momentumunun olmamasi. Piyasanin ikinci çeyrek için en iyi beklentisinin Brent ham petrolünün varil fiyatinin 50 USD civarinda stabilize olmasi olabilecegini düsünsek de, geçici olarak 45 USD seviyesine düsebilecegini de göz ardi etmiyoruz. Talep artisinin ve arzda azalmanin eninde sonunda fiyati olumlu etkileyecegine inandigimizdan 58 USD’lik yilsonu tahminimizi düsürdük.

 

“Yatirimcilarin isteksiz yaklastigi altin hizli bir sekilde FOMC fiyatlarinin üzerine yükseliyor ve yükselen dolar ve bono geliri beklentilerini görmek gerekiyor. Yilsonu tahminimiz olan 1.325$/oz’u degistirmiyoruz ve endüstriyel metallerdeki toparlanmaya dayanarak gümüsün 19$/oz’u görebilecegini tahmin ediyoruz.”

690 x 90

FİNANS