"19 milyar dolarlık ticaret hacmi daha da büyüyebilir"

Basbakan Yardımcısı Mehmet Simsek’in katılımı ile Washington DC’de düzenlenen panelin açılıs konusmasını yapan Turkish Heritage Organization (THO) Baskanı Ali Çınar, olumlu mesajlar verdi. 19 milyar doları bulan Türkiye-ABD ticaret hacminin daha da büyüyebilecek potansiyeli olduğunu söyleyen Çınar, “Bugün 1.500’den fazla Amerikan sirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bu sayının artması için yatırım tesviklerinin sürmesi gerekiyor” dedi. Etkinliğe, aralarında Apple, Coca-Cola ve Boeing gibi dev Amerikan sirketlerinin de bulunduğu sirketlerin üst düzey yöneticileri büyük ilgi gösterdi. 

 

Turkish Heritage Organization’ın (THO) ABD Ticaret Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) isbirliğinde Washington DC’de düzenlediği panel, Basbakan Yardımcısı Mehmet Simsek’in katılımı ile gerçeklestirildi. Abbott, Apple, Boeing, Cargill, Honeywell, Lockheed Martin, Metlife, Pfizer ve Coca-Cola gibi dev Amerikan sirketlerinden üst düzey yöneticilerin büyük ilgi gösterdiği panele, Atlantik Konseyi, German Marshall Fund, Georgetown Üniversitesi ve Washington Institute gibi kurumlardan temsilcilerin yanı sıra ABD Dısisleri Bakanlığı ve ABD Ticaret Bakanlığından yetkililer katıldı.

 

Etkinlikte konusan Simsek, Türkiye’nin terör saldırıları ve FETÖ’nün darbe girisimi ile çok önemli sınavlardan geçtiğini söyleyerek, “Özellikle 16 Nisan anayasa değisikliği referandumunun ardından enerji, savunma ve sağlık basta olmak üzere, belirli alanlardaki reformlara hız vereceğiz. 2019’a dek ekonomik reformlara da devam edeceğiz” dedi. 

 

Etkinliğin açılıs konusmasını yapan THO Baskanı Ali Çınar, Türkiye – ABD iliskilerinin köklü bir geçmisi bulunduğuna dikkat çekti. Dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi konumunda bulunan Türkiye’nin ABD ile ticaret hacmini son 10 yılda yaklasık üç kat artırarak 19 milyar dolara çıkardığını söyleyen Çınar, “Bu hacmin daha da büyümesi için potansiyel mevcut. Bugün 1.500’ü askın Amerikan sirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Daha fazla sirketin gelmesi için yatırım tesviklerinin sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

 

Türkiye’nin son 14 yılda gösterdiği ekonomik performansın, ülkenin ekonomik geleceğine yönelik olarak uzmanlara ve uluslararası kuruluslara güven verdiğini ifade eden Ali Çınar, “Örneğin OECD verilerine göre, 2015-2025 yıllarını kapsayan 10 yıllık periyotta, OECD üye ülkeleri arasında Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olması bekleniyor. Bu dönemde yıllık yüzde 4,9 büyüme öngörülüyor. Trump yönetiminin bayrağı devralması ile birlikte gündeme gelen ABD ile serbest ticaret anlasması da önemli bir potansiyel vadediyor” diye konustu.

 

 

690 x 90

GÜNCEL