Ege Bölgesi Sanayi Odasi ile TARKEM ortak oldu

Ege Bölgesi Sanayi Odasi ile TARKEM ortak oldu

19 Nisan 2017 tarihi itibariyle Ege Bölgesi Sanayi Odasi, %1’lik hisse ile TARKEM ortaklari arasina katildi.

 

TARKEM Tarihi Kemeralti Yenileme Alaninin kentle iliskisinin yeniden kurulmasi, bosalan islevlerin yerine yenilerinin getirilmesi, kullanici çesitliliginin artirilmasi, tarihi dokuyu koruyacak nitelikli yatirimcilarin Tarihi Alana çekilmesi, tarihi ve kültürel mirasin yasatarak korunmasi, kentliye ve turizme kazandirilmasi, kentlilik bilincinin gelistirilmesi amaciyla yerel yönetimler ortakligi ile 116 is insani tarafindan kuruldu. 2015 yili Eylül ayinda sermaye artirimi gerçeklestiren TARKEM, Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin %30, Konak Belediyesi’nin %1, Ege Ihracatçi Birlikleri ve Ege Bölgesi Sanayi Odasi’nin %1’lik ortakliklariyla; %33 kamu, %67 özel sektör payi ile Türkiye’de kamu, özel sektör ortakliginin güzel bir örnegini olusturmaktadir.

 

TARKEM Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin kentin gündemine tasidigi Izmir Tarih Projesi’ne dikkat çekerek, is insanlarinin sagladigi maddi ve manevi destek ile tüm Türkiye’ye örnek teskil edecek yenilikçi bir is modelini gelistirdi. Kültürel miras alaninda Türkiye’ye örnek teskil edecek nitelikteki TARKEM kamu - özel ortaklik modeli katilimci planlama ilkeleri dogrultusunda, disiplinler arasi bir yaklasim ile tasarlandi.

 

Izmir Tarih Projesi ile kentin tarihi merkezi olarak bilinen Kemeralti Bölgesi’nin tarihsel derinliginin ve kültürel çesitliliginin korunarak mimari niteliginin yükseltilmesi bölgeye canli ve yasayan bir kentsel karakter kazandirilmasi, terk edilme ve bakimsizlik nedeniyle olusan tahribatin giderilmesi hedefleniyor.

 

TARKEM, kamu özel ortaklik modeli çerçevesinde Tarihi Kemeralti Yenileme Alani ile ilgili paydaslar arasi iliskilerin güçlendirilmesi, kalkinma girisimlerinin tabandan tavana yaklasimla gelistirilmesi, yerel ihtiyaçlara duyarli, katilimi ve maliyet paylasimini esas alan projelerin hayata geçirilmesi için çalismaktadir.

 

TARKEM Yönetim Kurulu Baskan Vekili Ugur Yüce, Ege Bölgesi Sanayi Odasi’nin TARKEM ortagi olmasindan duyduklari memnuniyeti dile getirerek, tarihi alanin gelisimi için bu karara destek veren Ege Bölgesi Sanayi Odasi Baskani Ender Yorgancilar ve Yönetim Kurulu’na tesekkürlerini sundu. Yüce; “Tarihi Yenileme Alani’nin kalkindirilmasi amaciyla bir kamu - özel ortaklik modeli olusturmak için gerekli statü degisikliklerini yaptik. Ege Ihracatçi Birlikleri’nden sonra Ege Bölgesi Sanayi Odasi da ortaklarimiz arasina katildi. Önümüzdeki günlerde Izmir Ticaret Borsasi da ortaklarimiz arasina katilacak. Izmir Ticaret Odasi’ni da ortaklarimiz arasina katilmalari için bekliyoruz. Tarihi alanin yasatilarak yenilenmesi ve turizme kazandirilmasi için gerçeklestirdigimiz çalismalar için, çok ortakli yapimizi da daha güçlendiriyoruz” dedi. 

690 x 90