"Türkiye sanayiini yurtdısında basarıyla temsil edeceğiz"

Dünyanın en büyük endüstri fuarı Hannover Messe, Türkiye'nin Makinecileri'ni ağırlamaya hazırlanıyor. 24-28 Nisan tarihleri arasında “Entegre Endüstri – Değer Yaratmak” sloganıyla toplanacak fuarda, bu yıl partner ülke Polonya olacak. Makine İhracatçıları Birliği Baskanı Adnan Dalgakıran Hannover Messe'nin farklı sektörlerin bulusma noktası olduğuna dikkat çekerek, “Makine sektörümüz yüksek teknolojili ürünleriyle Türkiye sanayiini basarıyla temsil edecek” dedi.

 

Türkiye'nin 1992 yılından bu yana milli katılım gerçeklestirdiği Hannover Endüstri ve Sanayi Fuarı’na bu yıl yaklasık 180 Türk firması katılacak. Dünya genelinde 70 ülkeden 6,500 firmanın katılacağı fuarda Türk makineleri yaklasık 200 bin ziyaretçiye ulasacak. Ziyaretçilerin tamamını is dünyasından profesyonellerin olusturduğu fuarın ana gündemi Endüstri 4.0 çözümleri olacak.

Dünyanın en büyük makine ihracatçılarından Almanya'nın Endüstri 4.0 anlayısının anavatanı olduğuna dikkat çeken Dalgakıran sunları söyledi: "Almanya'nın teknoloji ve inovasyona yaklasımı, sanayi kültüründe önemli değisimler sağlıyor. Bu ekosistemin güçlü bir parçası olmak istiyorsak, öncelikle bu kültürü yerlesik hale getirmemiz gerekiyor. Sektörümüz Ar-Ge'ye verdiği önemle ciddi bir atılım yaptı. Makine üretimine yaptığımız yatırımlar arttıkça, Türk sanayiinin yurt dısında gördüğü itibar da artıyor."

 

Hannover'in dünya devlerinin son teknoloji ürünlerini göstermek için yarıstıkları bir arena olduğuna dikkat çeken Dalgakıran sunları söyledi, “Bu yıl Entegre Endüstri sloganıyla toplanacak fuarda üretim ve enerji sektörlerindeki dijitallesme süreçlerine dair son teknoloji uygulamalar ele alınacak. Geleceğin üretim modellerinin ele alınacağı fuar yüksek katılımcı profiliyle firmalarımıza yeni is fırsatları da sağlayacak.”

 

“Endüstri 4.0 alanında bilgi ve deneyim transferini sürdüreceğiz”

 

Hannover Messe’de bu yıl partner ülke olan Polonya'nın ihracatımız için önemli fırsatlar sunan bir pazar olduğuna dikkat çeken Dalgakıran sunları söyledi: “Orta Avrupa’daki önemli ticaret ortağımız Polonya, bölge pazarlara erisim imkânlarıyla firmalarımız için çok cazip bir pazar. Doğu Avrupa Ülkeleri arasında en fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını alan ülke olması itibarıyla altyapı ve iç tüketim harcamalarında ciddi bir süreklilikleri var. Polonya ile Almanya isbirliğiyle Makine Sektöründe Üretim Tekniklerinde Modern Yaklasımlar projesi sürdürüyoruz. Makine İhracatçıları Birliği olarak, Almanya ortaklığıyla sürdürdüğümüz çalısmalarla Endüstri 4.0 alanında bilgi ve deneyim transferinin sağlanmasına katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

690 x 90

GÜNCEL