GİRİSİMCİLİK KONFERANSINDA TÜRKİYE RÜZGARI

GİRİSİMCİLİK KONFERANSINDA TÜRKİYE RÜZGARI

Vizions 2017 Konferansı’nda Türkiye’den tek davetli olan seri girisimci Hakan Bas, önümüzdeki dönemde Türkiye’den teknoloji alanında basarı hikayeleri çıkacağını ve ülke politikasının da bunu desteklediğini anlattı.

Avrupa’nın internet devi Zalando, girisimcilik platformu olarak tanıttığı Vizions konferans serisinin ilkini Berlin’de gerçeklestirdi. Avrupa’nın önde gelen girisimcilerinin ve yatırımcılarının konusmacı olarak katıldığı konferansta Türkiye’den seri girisimci Hakan Bas da davetliydi.

“Trump Sonrası Teknoloji” adlı panelde sektörün önemli isimleri Jeff Lynn, Reshma Sohoni ve Natalia Brzezinski, Hakan Bas ile beraber siyasetin teknolojiye ve inovasyona olan etkisini tartıstı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasından Donald Trump’ın baskan seçilmesine kadar global konuların ele alındığı panelde en çok ilgiyi ise henüz referandumdan çıkmıs Türkiye çekti. 

Hakan Bas panelde ve sonrasında yabancı basın mensuplarına verdiği demeçlerde “2002 öncesi ülkede hükümetlerin ortalama ömrü bir buçuk seneydi, ülkeye giren toplam direkt yabancı yatırım miktarı 15 milyar dolardı. Son 15 senede ise siyasette stabilite sağlanmasıyla ekonomi gelisti, toplam direkt yabancı yatırım 200 milyar dolara yaklastı” dedi. Korumacılık ve negatif etkileri konusunda yapılan Trump – Erdoğan benzetmesinin kesinlikle gerçekçi olmadığına değinen Bas, yıllardır kanıtlanmıs terör tehdidine rağmen 900km’lik Suriye sınırına duvar örülmediğine fakat Trump’ın ilk söylemlerinden birinin Meksika sınırına duvar örmek olduğuna isaret etti.

Referandum sonrası is dünyasının nasıl etkileneceği sorusuna ise Hakan Bas “Halkın kendi oylarıyla seçeceği baskan siyasetle ilgilenecek. Ülkeye faydası olacak kararları çok daha efektif ve hızlı alacak. Kabine ise, benzer geçmisleri ve siyasi donanımları olan milletvekilleri yerine alanında önde gelen uzmanlardan olusacak. Bu sayede, sektörün içindekilerle iletisim daha iyi olacak ve daha doğru adımlar atılacak. Su an teknoloji alanı Ulastırma Bakanlığı’na bağlıyken, yeni kabinede bizim dilimizi konusan bizden biri olacak” dedi. 

Yabancı yatırımcıların Türkiye’yi riskli bulmasıyla ilgili bir soruya da “Ben 6 sene önce ilk sirketimi kurduğumda ülke riskimiz ne kadar vardıysa hala o kadar var. O dönemde yatırım yapanlar batılı fonlardı, su an Orta Doğu fonları. Yabancı ilgisi azalmadı, fakat bölgesi değisti. Türkiye yarısından fazlası 30 yas altı olan genç nüfusuyla hızla gelismekte. Ülke riski 

bahanesiyle yatırımdan uzak duran batılı yatırımcılar, yeni çıkacak basarı hikayelerini kaçırdıkça pisman olacaklardır” dedi.

690 x 90

İŞ DÜNYASI