Egeli hububatçilardan çagrisi

Egeli hububatçilardan çagrisi

Ege Hububat Bakliyat Yagli Tohumlar ve Mamulleri Ihracatçilari Birligi Baskani Moiz Hemsi, Tarim 4.0 ile ilgili çalismalarin yogunlastirilarak, teknolojinin getirdigi avantajlardan daha çok faydalanilmasi gerektigini belirtti. 

 

Hemsi, “Tarim 4.0 ile tarimda teknolojiyi kullanabildigimiz ölçüde verimliligi artirip, maliyetleri azaltabilir, kaliteyi de artirabiliriz. Bu üç etken pazarda rekabet gücümüzü artiracaktir” dedi.

 

Ege’den hububat bakliyat yagli tohumlar ihracati yüzde 31 artti

 

Ege Hububat Bakliyat Yagli Tohumlar ve Mamulleri Ihracatçilari Birligi’nin 2016 Yili Olagan Genel Kurul Toplantisi Ege Ihracatçi Birlikleri Toplanti Salonunda yapildi. Olagan Genel Kurul Toplantisi’nda konusan Ege Hububat Bakliyat Yagli Tohumlar ve Mamulleri Ihracatçilari Birligi Baskani Moiz Hemsi, “Geride biraktigimiz 2016-17 sezonunda sektörümüz adina önemli gelismeler oldu. Ülke olarak oldukça zor bir yil geçirmemize ragmen, ihracatçilarimizin göstermis oldugu çaba ve performans takdire deger. 2016 yilinda Birligimiz toplam ihracat rakami yaklasik 374 milyon dolardir. Sektörümüz Türkiye genelinde 6.3 milyar dolarlik ihracat yapti. Degerde ülke genelindeki yüzde 4’lük artisa ragmen, bölgemizdeki deger artisi 2016 yilinda yüzde 31 seviyesinde gerçeklesti. Yagli tohumlarda yüzde 61, baharatlarda yüzde 43, bakliyatta yüzde 38, bitkisel yaglarda yüzde 26 ile tüm sektörlerimizde kayda deger bir artis yasadik” diye konustu.

 

Japonya’da Türk mutfagi

 

Birligin istigal alanina giren ürünler bazinda, hedef pazarlarin yapisina ve tüketici aliskanliklarina yönelik 2016-2017 yilinda bir dizi tanitim faaliyeti yürütüldügünü kaydeden Hemsi söyle devam etti: “Japonya'nin en büyük yemek tarifi sitesi CookPad internet sitesinde “Türk Mutfagi” olusturuldu ve Türk Gida ürünleri ile hazirlanan 40’tan fazla Japonca yemegin tariflerine yer verildi.”

 

“Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Hülya Ilbi'nin baskanliginda ''Hashas Tohumunun Çimlenme Kabiliyetinin Önlenmesine Yönelik Yöntem Optimizasyonu'' ile ilgili olarak bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Hemsi, ihracatçilara yesil pasaport hakki verilmesi, ihracatta konteyner tartim islemlerinde yasanan sorunlarin çözümü konularinda önemli sonuçlar elde ettiklerini sözlerine ekledi. 

 

Ege Hububat Bakliyat Yagli Tohumlar ve Mamulleri Ihracatçilari Birligi’nin 2016 Yili Olagan Genel Kurul Toplantisi’nda 2016 yili bütçesi 1 milyon 610 bin TL olarak benimsenirken, 2017 yili is programi da kabul edildi.

690 x 90

TARIM