Piyasalar FED’in ayak seslerini fiyatlıyor
 • ARZU TOKTAY Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  ARZU TOKTAY

  Biten haftaya, Jackson Hole toplantısı ve Yellen konuşmasının etkileri ile başladık. Amerikan ekonomisi iyileşiyor ve yılın geri kalanında faiz artırımı için şartlar olgunlaşmış görünüyor. Piyasalar FED üyelerinin söylemleri ardından Başkan Yellen’ın görüşünü merak ediyordu? 26 Ağustos’ta piyasalar Amerikan ekonomisi ve faiz artırımı konusunda aradığı basit soruların cevabını buldu. Küresel piyasalardan bir sürpriz gelmez ise Amerikan Merkez Bankası (FED) yüksek ihtimal ile yılın son toplantısında faiz artırımına gidebilir. Ancak, Başkan Yellen’ın da söylediği gibi Merkez Bankaları politikaları önceden belirlenemez, şartlara göre şekillenir. Başkan Yardımcısı Fischer’in açıklamalarına gelince, istihdam piyasasının gücünü koruması halinde ekonominin iki kez faiz artırabileceği görüşünü içeriyor. Stanley Fischer haklı olabilir, Amerikan ekonomisi yılın sonuna kadar iki kez faiz artırımını kaldırabilir ama piyasaların kaldırabileceği konusunda kuşkuluyuz. Eylül ayı faiz artırımı ihtimali vadeli ve opsiyon piyasalarındaki fiyatlamalarda %40’a yükseldi. Öte yanda küresel piyasaların Eylül ayı faiz artırımına hazırlıklı olmadığını ve zayıf ihtimal olarak fiyatladığını ekleyelim.

  Haftanın son işlem gününde açıklanacak Amerika tarım dışı istihdam verisinde Ağustos ayında istihdamın 186 bin artması beklenirken işsizlik oranı %4,8’e gerileyebilir. Yorum, yayına hazırlandığı sırada bu veri henüz açıklanmamıştı. Temmuz ayında %0,3 artan ortalama saat başı kazançlar Ağustos ayında %0,2 seviyesinde gerçekleşebilir. Temmuz ayında tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti ancak Amerika tarafında fazla pozitif olmak istemeyen piyasalar işgücü verimliliği düşük deyip riskli varlıklarda alımlara devam etti. Ağustos ayında istihdam piyasasında artış beklendiği kadar yüksek olmayabilir ve Temmuz ayı verisi aşağı yönde revize edilebilir. Buna rağmen, piyasa beklentisinden fazla sapma göstermeyen bir gerçekleşme raporun detayında olası sürpriz bir iyileşme ile birleşerek FED’i faiz artırımına bir adım daha yaklaştırabilir. Kısaca geçtiğimiz ay piyasa için iyi olan bu ay kötü olabilir. 31 Ağustos’ta açıklanan ADP özel sektör istihdamında 177 bin artış gerçekleşti ve gözler haftanın son işlem gününde açıklanacak tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

  **

  Dolar Endeksi (DXY) şimdilerde 96,00 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Euro, Sterlin ve Japon Yeni ise Amerikan Doları karşısında değer kaybediyor. Euro/Dolar paritesinin 1,1120 üzerinde kalabilirse zayıf yukarı yönlü tepkiler görebiliriz. GBPUSD paritesinin 1,3070 üzerinde kalması ile kısa vadeli yukarı yönlü hareketlenme olabilir. USDJPY kısa vadeli göstergelerde örneğin RSI aşırı alım bölgesinde 102,50 seviyesine doğru bir düzeltme yaşanabilir. Ancak genel olarak Amerikan Merkez Bankası (FED) 21 Eylül toplantısına kadar doların döviz piyasasında gücünü koruma eğilimi ağır basıyor. Dolayısı ile Euro, Sterlin ve Japon Yeni’nde güçlenme sınırlı olabilir.

  ***

  Türkiye’ye gelince, gelişen ülke piyasalarında ki satış baskısı içeride de Türk Lirası üzerinde baskı yaratıyor. Dolar/TL paritesinin bu hafta 2,96 üzerine yerleşmesi ile hedeflenen seviye 2,9860 olarak görünüyor. Sürpriz bir tarım dışı istihdam verisi ve doların değer kaybetmeye devam etmesi durumunda ise parite 100 günlük hareketli ortalama 2,9330’lara doğru geri çekilebilir.

  ***

  Emtia piyasalarına gelince, güçlü dolar ve arz tarafında artış haberleri ile Brent petrol satışlara yenik düştü. Haftalık ticari stok rakamları kısa vadeli hareket için önemli 47,50 dolar/varil’in aşağı yönde kırılması ile hedeflenen seviye 46,40 olabilir. Tekrar yukarı yönlü hareket ve Haziran ayı zirveleri için ise 50,00 dolar/varil seviyesinin geçilmesi gerekiyor.

  ***

  Güçlü dolardan en fazla etkilenen ürünler arasında altın geliyor. Temmuz ayı zirvesi 1375 dolar ardından yaşanan satışlar altın fiyatlarını 1310 dolar seviyesine taşıdı. Bu seviyenin aşağı yönde kırılması ile fiyatlar 1295 dolar/ons’a kadar gerileyebilir. Altın fiyatları için son zamanlarda artan ters korelasyon ile Amerika doları etkili olmaya devam edecek. Yukarı yönlü denemelerin kalıcı olabilmesi için ise 1320 dolar ardından 50 günlük hareketli ortalama 1335 dolar/ons’un geçilmesi gerekiyor.

  Sonuç olarak, Amerikan ekonomik verileri ve dolar ile yön bulan bir haftayı geride bırakırken, son işlem gününde açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda dalgalanmayı artırabileceğini hatırlatalım. 

Diğer Köşe Yazıları (3 köşe yazısı)