Piyasalar gördüğüne inanıyor
 • ARZU TOKTAY Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  ARZU TOKTAY

  Amerikan Merkez Bankası (FED) başkan yardımcısı Fischer’in ekonomik koşulların faiz artırımına uygun hale geldiğini söylemesi ile Dolar haftaya güçlü başladı. Amerikan Doları’nın 6 majör para birimi karşısında değerini gösteren Dolar (DXY) Endeksi 22 Ağustos seansında 95,00 seviyesine yaklaştı ancak üzerine geçemedi. Kısa vadeli göstergelerde aşırı satım bölgesinde olan Dolar Endeksi kısa vadede 94,00-94,20 bandını destek yapmış görünüyor. Ayrıca, FED’in vadeli ve opsiyon piyasalarında Aralık ayı faiz artırımına ilişkin fiyatlama Haziran ayından bu yana ilk kez yüzde 50 üzerine çıktı. FED üyelerinin ve politika yapıcıların söylemlerine, piyasada artan faiz artırım ihtimaline rağmen doların zayıf seyrine anlam vermekte zorlanabilirsiniz.

  Bize göre, piyasalar Amerikan ekonomisinde son iki ayda açıklanan ekonomik verilerin seyrine bakarak faiz artırım söylemlerine fazla itibar etmiyor. İstihdam piyasası güçlü ama büyüme ve enflasyon bekleyişi zayıf, konut sektörü iyi ama işletme yatırımları zayıf, bütün bunların üzerine küresel ekonomik kırılganlıklar eklenince, piyasalar nasıl ikna olsun? Önümüzdeki aylarda Amerikan ekonomisinin karışık ekonomik veri setinden kurtulup istikrarlı bir iyileşme ortamına kavuştuğunun anlaşılması ile döviz piyasasında dolar talebi artabilir.

  ***

  Avrupa tarafına gelince, bir türlü ivme kazanamayan büyüme ve enflasyon ortamı para birimini baskılıyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 1,1360 denemesi yapan parite sonrasında satışlara yenik düştü. EURUSD’da 1,1250 altında teknik görünüm biraz daha zayıflıyor ve parite 50 günlük hareketli ortalama 1,1150’ye doğru geri çekilebilir.  

  Japonya cephesinde değişen bir durum yok para birimi Yen değer kazanmaya devam ediyor. USDJPY paritesi kritik 100,00 seviyesi üzerinde kalmaya çalışırken, geçtiğimiz haftanın düşüğü 99,54 yine piyasada tedirginlik yaratacak kritik seviye olarak öne çıkıyor. Hafta başında Japon Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın negatif olan politika faizinin gerekirse daha aşağı çekilebileceği, ihtiyaç olursa ek önlemler alınabileceğini söylemesi pariteyi 101,00 üzerine taşımaya yetmedi.

  İngiltere ve Sterlin tarafında moraller bir nebze düzeldi. 16 Ağustos seansında 1,2878 seviyesine gerileyen GBPUSD paritesi sonrasında açıklanan ekonomik verilerde beklentilerden iyi gerçekleşme ile moral buldu. GBP/USD paritesi son yedi seansın beşinde yükseliş kaydederken 50 günlük hareketli ortalama 1,3327 seviyesi hedefleniyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının ekonomik olumsuz etkilerinin beklenen kadar olmama ihtimali kısa vadede Sterlin’e destek verebilir. Ancak orta vadede birlikten çıkışın uzun zaman alacağı ve sürecin sancılı olacağı tahmin ediliyor.

  ***

  Türkiye ve Türk Lirası tarafına gelince, ekonomik yavaşlama endişesi ve son iki ayda yönünü yukarı çeviren tüketici enflasyonu ile tablo pek iç açısı değil. Öte yanda küresel piyasaların risk iştahı ve FED’in en erken yılsonu olacağı düşünülen faiz artırım beklentisi ile 15 Temmuz sonrası süreçte piyasaların gelişmelere metanetli yaklaştığı görülüyor.

  23 Ağustos toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sadeleştirme politikası çerçevesinde üst bantta 25 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirdi. Ağustos ayı toplantısı sonrasında marjinal fonlama maliyeti yüzde 8,50 seviyesine gerilerken politika faizi ile aradaki fark yüzde %1’e geriledi. Küresel piyasalarda olumlu hava devam ettiği sürece TCMB üst bant faiz indirimlerini sürdürebilir. Bununla beraber yaklaşan sonbahar ayları ile enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğunu hatırlatalım. TCMB’nin beklenen faiz indirim kararı ile Dolar/TL paritesinde hareketin sınırlı olduğunu gördük. Öte yanda 24 Ağustos sabahı başlayan Türk Silahlı Kuvvetlerin Suriye sınırında düzenlediği Fırat Kalkanı operasyonu ile Dolar/TL 2,9680 direncine kadar yükseldi.

  Altın tarafına gelince, 11 Temmuz tarihinde görülen 1375 dolar/ons ardından başlayan satışlar teknik olarak işlem yapanlar için kırılma noktası olan 1344 doların aşağı yönde kırılması ile hız kazandı. Amerikan dolarının seyrine bağlı olarak, 1320 dolar ardından 1310 dolara kadar bir geri çekilme yaşanabilir.

  ***

  Fiziki talep gören emtialarda petrol önemli bir yer teşkil ediyor. Hafta başında Irak’ın petrol ihracatında artış ve Nijerya’da petrol sevkiyatı yapılan bölgede ki terörist faaliyetin anlaşma ile sonlanacağı beklentisi fiyatları aşağı çekti. Sonrasında İran’ın üretim tavanı uygulamasına katılabileceği yönündeki haberler ile yükselen emtia 50,00 dolar/varil üzerinde kalmakta zorlandı. Önümüzdeki günlerde arz tarafındaki gelişmeler ve OPEC haber akışı ile fiyatlarda dalgalanma devam edebilir.

  Özetleyecek olursak, Merkez Bankaları politikalarına ilişkin belirsizlik devam ederken piyasalar duyduğuna değil gördüğüne inanıyor. Amerika tarafında istikrarlı ve iyi ekonomik veriler dolar alıcılarını cesaretlendirebilir. Ancak yeterli değil küresel ekonominin de yukarı yönlü kıpırdanması gerekiyor. Bize göre bu ortamı yakaladığına inandığı ilk fırsatta FED faiz artırımından kaçınmayacak. 

Diğer Köşe Yazıları (3 köşe yazısı)