Piyasalarda iyimserlik sürüyor
 • ARZU TOKTAY Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  ARZU TOKTAY

  Amerika’da karışık ekonomik veriler ile Eylül ayı Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz artırım beklentisi yüzde 20 seviyesine geriledi. Yılın son toplantısına gelindiğinde ise 25 baz puanlık faiz artırımı yüzde 50 ihtimal olarak fiyatlanıyor. Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi ardından ISM hizmet sektör endeksi 51,4 olarak piyasa beklentisinin altında gerçekleşince doların değer kaybı hızlandı.  

  ***

  Euro, Sterlin ve Japon Yeni’nin ise dolar karşısında güçlendiğini gözledik. USDJPY paritesinde yaşanan sert geri çekilmede zayıf doların yanında 21 Eylül BoJ toplantısında yeni bir adım atılmayabilir görüşü de etkili oldu. Eylül ayı faiz artırım beklentisinde gerileme ve zayıflayan dolar en çok altın fiyatlarına yaradı. 2 Eylül istihdam raporu ardından güçlenmeye başlayan altın fiyatları, 7 Eylül seansında 1352 dolar/ons’a kadar yükseldi. Teknik görünüme bakılırsa, altın fiyatları 11 Temmuz zirvesi 1375 dolar seviyesine doğru hareketlenme potansiyeli taşıyor.

  ***

  Sterlin, Ağustos ayı ekonomik verilerinde beklentilerin üzerinde gerçekleşme ile değer kazanırken, 07 Temmuz Carney konuşması önemliydi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı, Ağustos ayında alınan kararların arkasında durdu ve gerektiğinde her türlü aksiyonu almaya hazır olduğunu yineledi. Başkan Ağustos ayı faiz indirimi ve teşvik paketi ile işsizlik oranında artışın önüne geçildiğini düşünüyor. Bazı ekonomik veriler İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının ekonomik etkilerinin beklenen ölçüde olmadığını işaret ediyor. Ekonomiye güvene ilişkin bazı ölçümlerde yaşanan toparlanma da İngiltere için sevindirici. Bu noktada ekonominin teşvik paketine verdiği tepki İngiltere Merkez Bankası’nı memnun etmiş görünüyor.

  ***

  Haftanın merkez bankaları akışına bakıldığında, Avustralya ve Kanada Merkez Bankaları politika faizinde değişikliğe gitmedi. 08 Eylül Avrupa Merkez Bankası toplantısından da politika faizinde değişiklik yönünde bir karar çıkması beklenmiyor. Ancak 80 milyar Euro’luk varlık alım programının kompozisyonu değişebilir.

  ***

  İçeriye dönünce, 15 Temmuz’dan bu yana Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aktif bir şekilde piyasalarda likiditeyi artırmak için attığı adımlara tanık oluyoruz. En son banka zorunlu karşılıklarda 50 baz puan düşüş kararını açıkladı. Döviz ve altında da bankaların Merkez Bankasında tuttuğu zorunlu karşılık miktarında düşüş ile 1,2 milyar Türk Lirası ve 670 milyon dolar ek likidite yaratılıyor. Yapılan bu hareket ile Merkez Türk Lirasında likiditeyi artırarak bankaların mevduat ve kredi faizlerini aşağı çekmesine uygun ortamı yaratmış oldu. 

  ***

  Küresel risk iştahının ve gelişen ülkelere talebin devam ettiği bir ortamda alınan önlemlerin mali sektör aracılığı ile ekonomiye yansıması kolaylaşıyor. 5 Eylül ile başlayan haftada Temmuz ayı sanayi üretimi, cari işlemler dengesi ve gayri safi yurt içi hasıla artışı gibi önemli ekonomik verilerinde olduğunu hatırlatalım. Açıklanan ekonomik verilerin piyasa beklentisinin altında gerçekleşmesi moral bozabilir.

  ***

  Sonuç olarak, içeride Merkez’in adımları dışarıda Eylül ayı toplantıları ile hareketli bir haftayı daha geride bırakırken, zayıf dolar ve devam eden risk iştahı ile bizim için tatil olacak önümüzdeki haftada piyasalarda olumlu seyir devam edebilir. 

Diğer Köşe Yazıları (3 köşe yazısı)