Belediyelerden “GES” atağı
 • ENGİN DENİZ Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  ENGİN DENİZ

  “Türkiye’nin gelişmekte olan sektörleri” kategorisindeki yerini her geçen gün sağlamlaştıran güneş enerjisi sektörü, sadece özel teşebbüslerin hareket ettiği bir alan da değil. Pek çok il ve ilçe belediyesi de elektrik enerjisi elde etme yolunda güneş enerjisi santrali kurdu ve kurmaya da devam ediyor. Peki, hangi belediyeler nasıl projelere imza attı? Belediye ve özel sektör başvurularında herhangi bir farklılık var mı? Kalkınma ajanslarının bu noktadaki desteği nedir? Türkiye’de güneş enerjisi sektörü kimilerine göre “emekliyor” kimilerine göre ise “artık adım atmaya başladı.” Gerçekten de sektör; bürokratik sıkıntılara rağmen son yıllarda hem kamu hem de özel sektör temsilcilerinin daha ciddi yaklaştığı, ayakları yere basan projelerin yapıldığı büyüyen bir sektör haline geldi. Öyle ki özel sektör yanında kamuda da özellikle belediyelerde pek çok GES projesi yapılıyor.

   KAMUDA DA AYNI ŞEKİLDE

   Özel sektörün, özellikle güneş enerjisi santrali lisans başvurusu sürecindeki bürokratik koşullardan sitem ettiği aşikâr... Pek çok platformda, bu süreçte hem zaman hem de hazırlanan dosya konusunda daha tasarruflu olunması gerektiği fikrini paylaşıyorlar. “Peki, bu durum belediyeler için de geçerli mi?” Yanıt almak için Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında yapılan başvuruların değerlendirilmesiyle ilgili olarak kamu kuruluşları, belediyeler, tüzel/özel kişi gibi ayrımlar olmamakla birlikte bütün başvurulara ilişkin süreç aynı şekilde işlemektedir” ibaresiyle karşımıza çıkıyor. Yani belediyeler isterlerse, tükettikleri elektriği, kuracakları güneş, rüzgâr enerji santralleriyle kendileri üretebilir, böylece yüksek faturalardan kurtulabilir hatta ihtiyaçlarından fazlasını da dağıtım şirketlerine satarak ek gelir sağlayabilirler. Yine Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’ne göre (02.11.2013) belediyeler, katı atık tesisleri ile arıtma tesisi çamurlarının bertarafı için santraller kurabiliyorlar. Sermayesinin yarısından fazlası doğrudan veya dolaylı olarak belediyelere ait olmak üzere küçük

   HES’LER DE KURABİLİYORLAR

   İller Bankası da yenilenebilir enerji projelerini destekliyor… Öte yandan, belediye projelerinin en önemli finansal destekçisi İller Bankası da belediyelerin aydınlatma, arıtma, pompalama sistemleri vb konularda elektrik ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji projeleriyle karşılaması konusunda teknik destek ve kredi imkânı sunuyor. Banka, yerel yönetimlerin, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, belediyelere ait kültür merkezleri, sosyal tesisleri, bahçe ve otoparkları, sinyalizasyon ve güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları, pompa istasyonları ve arıtma tesislerinin enerjisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması projelerine kredi desteği veriyor.

   BELEDİYE PROJELERİ

   İzmir Karabağlar Belediyesi Bozyaka Pazaryeri GES:

  İzmir Karabağlar Belediyesi’nin AB Proje ve AR-GE Birimi tarafından hazırlanarak İzmir Kalkınma Ajansı’na  (İZKA) sunulan “Bozyaka Pazaryeri Yenilenebilir Enerji Projesi” kapsamında kurulan güneş enerji santrali faaliyete başladı. Karabağlar Belediyesi projeyle hem güneş enerjisinden elektrik üretiyor hem de yıllık 230 bin TL’lik kazanç sağlıyor. Karabağlar Belediyesi, üretilen enerjinin belediyenin sosyal tesislerinde kullanılacağını ve önemli tasarruf elde edileceğini ve İZKA tarafından kabul gören ve hibe desteğiyle yapımı gerçekleşen proje ile hem doğal kaynakların sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağını hem de yıllık yaklaşık 230 bin TL’lik kazanç sağlayacağını belirtiyor. 5 bin m2’lik çatıya güneş enerjisinden elektrik elde etmek için 321 kW’lık fotovoltaik güç sistemi kurulacak. Sistemle ayda 73 bin kilovatlık elektrik üretilecek.

   İzmir Bornova Belediyesi GES:

  İzmir Bornova Belediyesi, güneş ışınlarıyla yıllık 150 bin liralık elektrik enerjisi üretecek 300 kW’lık fotovoltaik güç sistemini kurdu. Erzene Mahallesi’nde bin 250 güneş panelinin yerleştirildiği 7 dönümlük arazide çalışmaya başlayan sistem, ürettiği elektriği dağıtım şebekesine vermeye başladı. Proje sayesinde Bornova Belediyesi hizmet binalarının tamamında kullanılan elektrik enerjisi faturasının dörtte biri karşılanacak. Sistem, her yıl çevre kirliliğine neden olan 250 ton karbon salınımını engellemiş olacak. Bornova Belediyesi’nin, İzmir Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon liralık hibe desteğinin de kullanıldığı fotovoltaik güç sistemi, yaklaşık 1 milyon 400 bin TL’ye mal oldu. Güvenlik kameraları ve alarm sistemleriyle korunan tesiste son teknolojiler kullanıldı.

  İzmir Seferihisar Belediyesi Kapalı Pazaryeri GES:

  İzmir Seferihisar Belediyesi’nin Kapalı Pazaryeri’ndeki “Pilot Fotovoltaik Güç Santrali Kurulumu Projesi”, 2014 Mayıs ayı itibarıyla  tamamlandı. Belediye, 200 KW’lık bu fotovoltaik güç santraliyle yılda 310 bin kWh elektrik enerjisi üretecek ve yine yılda 125 bin TL elektrik tasarrufu sağlayacak. İzmir Kalkınma Ajansı’ndan (İZKA) alınan 880 bin Liralık hibeyle pazaryeri çatısı üzerine kurulan güç santrali, yılda ortalama 310 bin kWh enerji üretecek, böylelikle belediyenin ısıtması, soğutması ve aydınlatılması güneş enerjisiyle sağlanmış olacak. Sistem, 180 bin kg CO2 salınımını da engelleyecek.

Diğer Köşe Yazıları (9 köşe yazısı)