Sıra dışı yeni bir iş bulma hikâyesi
 • HALUK DİRESKENELİ Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  HALUK DİRESKENELİ

  Kurban Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı olsun...

  Bugün sizlere alışılmışın dışında yeni bir iş bulma hikâyesi anlatacağım. 1973 yılında üniversite bitti, her birimiz okul bitirme belgelerimizi aldık, ailelerimizin yanına gittik. Herkes kendi hayatı için yeni planlar yapmaya koyuldu. Yurtiçinde ve yurtdışında lisansüstü eğitim çabasına girenler, iş arayanlar, babasına aile işinde yardım edenler oldu. O sıralar İstanbul'dan İskenderun'a her limana uğrayan posta vapuru yolculuğu vardı. Üçüncü mevki kamarada bir haftalık vapur gezisine çıktım, kendime mezuniyet sonrası kısa bir kış tatili verdim.

  ***

  Okul arkadaşım futbolcu Sebahattin (Sebo) üniversite bitince, mezuniyet belgesini aldı, Mersin'de bulunan ailesinin yanına gitti. Henüz iş aramaya başlamamış. Daha ne yapacağını bilmiyor, boş zamanı çok. Mahalle takımında gün içinde futbol oynuyor. Ufak tefek ama acar futbolcu, pasları gole çevirmekte üstüne yok. Mahalle takımlarının maçlarını izleyen bir teknik direktör, bizim Sabo'yu sahada fark ediyor, "Gel bizim takımda bu hafta sonu oyna" diyor. Sabo önce yedek kulübesinde bekliyor, ikinci yarıda maça giriyor ve galibiyet golünü atıyor. Maçlar devam ediyor, Sebo'yu asıl kadroya alıyorlar. Takımın sponsoru yerel firma, takım oyuncularını şirket içi geçici işçi olarak kadroya almak istiyor. Oyuncular maddi olarak biraz ferahlasınlar, asgari ücret de olsa biraz para alsınlar, istiyor.

  Sponsor firma yetkilisi, teknik direktör ile beraber takım oyuncularını topluyor, durumu açıklıyor. "Çocuklar son bitirdiğiniz okul neyse diplomanızı getirin, ilkokul ortaokul, lise, ne varsa bize getirin, sizi şirket bünyesinde geçici işçi olarak kadroya alacağız" diyor. Sebo, ODTÜ Makina mühendisliği bitirme belgesini götürüyor. Şirket yetkilisi şaşırıyor. "Oğlum sen eğer ODTÜ Makina mezunu isen İngilizce de biliyorsundur, doğru mu?" diyor. Sebo doğruluyor. Yıl 1973, o sıralar İngilizce bilen Mersin'de yerleşik ODTÜ mezunu genç makine mühendisi kaç tane var? Sebo şirkette doğrudan işe alınıyor. Şirket yeni yatırım yapmış, yabancı firmalardan yeni makineler alınmış, işletme katalogları gelmiş, makinelerin devreye alma çalışmaları başlamış, yabancılarla mukavele görüşmeleri, yabancı süpervizörlerle makine montaj çalışmaları var. Sebo fabrikada yoğun bir iş yükü altına giriyor.

  ***

  Futbol, akşamları ve hafta sonları stres atma için devam ediyor. Ancak fabrikadaki yoğun iş yükü devamlı futbol oynamasına uygun değil. Bu arada futbol oynarken aynı zamanda yerel takımın teknik direktör yardımcılığını üstleniyor. Takım başarılı bir grafik çiziyor. Yıl sonunda takım yöneticileri Sebo'ya "Yeni teknik direktör sen ol" diyorlar. Sebo iki arada kalıyor. Şirkette devam mı etsin? Yoksa teknik direktör olup futbol hayatını mı sürdürsün? Şirket kariyerine devam kararı alıyor. Şirket içinde hızla terfi alıyor, makine bakım şefi, müdürü, genel müdür yardımcısı, daha sonra şirket üst yöneticisi oluyor. Zaman içinde başka şirketlerden transfer teklifleri alıyor. Yıllar geçiyor, evleniyor, çocukları oluyor. İş hayatında 40. yılını tamamlıyor. Kendini emekliye ayırıyor, kışlarını sıcak Antalya'da, yazlarını serin Ankara'da geçirmeye başlıyor. Kışın fırsat buldukça arkadaşları ile futbol oynuyor.

  ***

  ODTÜ Makina 1972-73-74 mezunlarının her ayın ilk perşembesi Ankara ODTÜ Mezunları Derneği Kış bahçesinde öğle yemeği var. Bu hikâyeyi Sebo'dan, kendi ağzından dinledim. Çok sevdim, birkaç toplantıda tekrarlattım. Sebo'nun bu güzel hikâyesi, iş hayatına yeni başlayan yeni mezunlar için muhteşem bir ders içeriyor. İş hayatında ilk işi bulmak, doğru işi bulmak çok önemlidir. Bu işi ararken mutlaka düzgün doğru ve kısa bir özgeçmiş yazmak gereklidir, ama yeterli değildir. Piyano çalmanızın, iyi dans etmenizin, güzel pop şarkıları söylemenizin fabrika bakım onarım atölyesinde bakım mühendisi veya özel bir bankada bankacı olmanız için pek bir faydası, çok önemi yoktur. Kariyer şirketlerinde insan kaynakları uzmanlarının horlamalarına katlanmak zorunda değilsiniz.

  ***

  Mutlaka "linkedin.com" kaydınız olsun. Yeni bir iş bulmak farklı alışılmışın dışında çalışmalar gerektirir. Bunlardan biri sosyal hayatı genişletmek, farklı uğraşlar yapmak, değişik gönüllü organizasyonlarda çalışmak olabilir. Gönüllü organizasyonlar, yeni bir iş bulmak için harika imkânlar vaat eder. Büyük firmalar yeni işe girenler için geniş öğrenme imkânları sunar. Yabancı firmalarla temas, onlarla görüşmek, mukavele detaylarını öğrenmek, pratiğini kavramak çok önemlidir. Her yaptığınız ve size başta angarya gibi gelen iş yükünden mutlaka kalıcı bir şeyler öğrenirsiniz.

  ***

  İş bulmak için ben, ne mi yaptım? Tatil bitti, Şeker Şirketi Genel Müdürlüğü’nde Bakım Onarım Daire Başkanı’ndan randevu aldım, görüşmeye gittim. "Alpullu Şeker Fabrikası’nda bakım onarım mühendisi olarak çalışır mısın?" diye sordu. "Olur" dedim. Alpullu'nun nerde olduğunu bilmiyordum. Turhal fabrikası ile yerini karıştırmışım. Trakya'da olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Ertesi gün trene binip Alpullu'ya gittim. 9 Nisan 1973 günü fabrikada işe başladım. Ortada ne özgeçmiş, ne bir referans vardı. Fabrikanın bana ihtiyacı vardı, benim de yeni bir işe.  Sizin de benzer, alışılmışın dışında bir işe girme hikâyeniz varsa, bize yazın hep beraber okuyalım, öğrenelim, bilgilenelim.  

Diğer Köşe Yazıları (13 köşe yazısı)