Chevrolet Impala 1962 Klasik
 • HALUK DİRESKENELİ Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  HALUK DİRESKENELİ

  Bizim şirkette uyanık bir ressam çalışanımız vardı. Eski otomobilleri bulur, satın alır, Şaşmaz oto sanayi kaportacılarında yeniler, motorunu onartır, iç döşemeleri yaptırır, sonunda biraz biner gezer, sonra satar, para kazanırdı. Bir gün haber almış; gümrükte bekleyen, sahibi bulunamayan eski otomobiller açık artırma usulü satılıyormuş. Satış günü izin aldı, gümrüğe gitti. 1962 model bir hurda Chevrolet Impala araba aldı. Kamyona koydu, Şaşmaz oto sanayideki kaportacının atölyesi önüne indirdi. Sonra boş zamanlarını orada geçirmeye başladı. Hurda araba yenilendi, motor elden geçti, döşemeler yapıldı.

  Bir gün işyeri otoparkına getirdi, çok güzel beyaz bir klasik araba olmuş. Ailesini alıp gezmelere çıktı. Balık tutmayı seviyordu, çevrede balık bulunan baraj göllerine hafta sonları gitmeye başladı. Böyle bir hafta sonu bu defa yalnız başına yine balık tutmaya gitmiş. Pazar akşam üstü oltaları arkaya koymuş, camları açmış, sıcak esinti içinde beyaz pırıl pırıl klasik 1962 Chevrolet Impala arabasını keyifle ağır ağır akşam trafiğinde sürüyormuş.

  Kırmızı ışıklarda yanında bir siyah BMW durmuş. İçinde iki ağır abi. Sağ yan koltuktaki bağrı yanık ağır abi camı indirmiş, selam sabah, "araban çok güzel" demiş. "Satar mısın?" Bizimkini şeytan dürtmüş herhalde, aklından geçen fiyata %50 eklemiş, "Nasıl olsa sonunda ciddi bir şey olmaz" diye söylemiş. Ağır abi, "Bir sonraki kırmızı ışıkta sağda dur, bekle beni" demiş. Sonraki kırmızı ışıkta arka arkaya durmuşlar. Ağır abi, BMW'nin bagajını açmış, bir bond çanta çıkarmış. İçinden paraları deste deste bir naylon çöp torbası içine saymış. Sonra torbayı bizimkinin eline vermiş. Bizimki şaşkın bagajdan oltalarını almış. Ağır abi adres ve telefon bilgilerini aldıktan sonra Chevrolet arabanın direksiyonuna geçmiş. İki ağır abi iki ayrı arabayı sürmüş gitmişler. Bizimki elinde tomar tomar para dolu bir bohça ve balık oltaları ile şaşkın bir şekilde ortada kalmış. Bir taksi çevirip eve gitmiş. Ertesi gün ağır abinin yardımcısı başka bir ağır abi ile notere gidip satış işlerini yapmışlar.

  İşyerine geldi, bu hızlı satıştan hala şaşkın, olanları işyerinde anlattı. Daha sonra aynı otomobil, yeni evlenenler için, bir düğün salonu tarafından kullanılmaya başlanmış. Satış işleri böyledir. İyi mal alıcısını buldu mu, fiyat makul ve ulaşılabiliyorsa hemen satılır. Alıcı pazarlık ediyorsa, ne yapsan boşuna… Her iki tarafın da zamanına yazık… Emlak, ikinci el otomobil, hatta endüstriyel tesis satışları da aynı böyledir. Mal satılabilir ise, çok çabuk satılır. Hiç şaşırmayın. Bizim coğrafyada pazarlık başlarsa hiç bitmez.

Diğer Köşe Yazıları (13 köşe yazısı)