Petrol fiyatlarına stok vurgunu
 • LİNA BAROKAS Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  LİNA BAROKAS

  Geçtiğimiz haftalarda ardı ardına artış gösteren petrol stokları, arz fazlası sorununu gündeme getirerek petrol fiyatlarını zayıflatmıştı. Bunun üzerine 8 Ağustos günü OPEC, diğer petrol üreticileri ile Eylül ayında gayri-resmi bir toplantı gerçekleştireceğine dair açıklamada bulundu ve petrol fiyatları bu hafta aşağı yönlü kırılan yükselen kanalı oluşturdu. Bir yandan da petrol üreten ülkelerin arz dondurma söylemlerine katılımına dair spekülasyonlarla, ham petrol piyasayı şaşırtarak Ağustos ayının ilk 3 haftasında %25, brent petrol ise %23 değer kazanarak, 10 Dolar’lık bir yükseliş kaydetti. Özellikle 10 Ağustos’ta açıklanan OPEC aylık raporu sonrasında petrol sert bir gevşeme yaşasa da petrol üretici ülkelerin enerji bakanlarından gelen açıklamalar petrolü tekrardan toparladı. Rusya Enerji Bakanı Novak aylar boyunca OPEC ile petrol üretimi konusunda koordinasyonda bulunmayacağı üzerine açıklamalar yaptıktan sonra, Ağustos ayı ortasında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih ile petrol fiyatlarında istikrara ulaşmak için görüşmede bulunduğunu belirtti. Nisan ve Haziran ayı OPEC toplantısında petrol üretimini dondurma konusunda görüş birliği sağlanamamıştı. Şu an gündemde iki büyük petrol üreticisi ülke arasında görüş birliği olması petrol fiyatlarını daha da yukarı taşıdı. Geçtiğimiz hafta ise arz dondurma söylemlerine İran’ında katılacağı eklendi. (İran’ın petrol üretimini 2014 yılından bu yana petrol üretimini yaklaşık %24 arttığını da belirtelim). Fakat haftalık olarak açıklanan ABD petrol stokları, spekülasyonlara darbe vurdu.

  ***

  Geçtiğimiz hafta ABD tarafından açıklanan stok verileri beklenmedik şekilde artış gösterdi ve petrol kazançlarına ara verdi. Haftanın ilk işlem gününde yaklaşık %3,4 değer kaybeden ham petrol, hafta boyunca kar satışları ile beraber kayıplarını genişletmeye devam ederek 46 Dolar etrafında fiyatlandı. Ham petrolde yeni bir yükseliş hareketi için 48.00-49.00 seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 44.00-45.00 Dolar seviyeleri ön planda olabilir. Brent petrol ise haftaya yaklaşık %3 değer kaybederek başladı ve 49 Dolar yakınlarında dengelendi. Kısa vadeli düşüş kanalı içerisinde hareket eden brent petrol 46.00-48.00 dolar bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi devam edebilir. Yeni bir yükseliş hareketi için 50.00-53.00 dirençlerinin üzerinde fiyatlama görmemiz gerekebilir. Petrol fiyatlarının geleceği stok verilerinin yanı sıra, 26-28 Eylül’de Cezayir’de gerçekleşmesi beklenen Uluslararası Enerji Forum’undan çıkacak kararlara bağlı olacak. Artan stok verilerine rağmen arz ve talep ile ilgili değerlendirmeler ve söylemler, Eylül ayı OPEC toplantısına kadar petrolü güçlü tutabilir.

  ***

  Geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasa Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına, yurtdışı piyasa ise Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşma gerçekleştiren olan FED Başkanı Yellen’a odaklandı. TCMB piyasaların beklentisi doğrultusunda faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık indirime gitti. Diğer bir deyişle, faiz koridorunun üst bandı olan Gecelik Faiz Oranı %8,75’den, %8,50’ye çekti.  Faiz indiriminin yanı sıra merkez bankasını sadeleştirme sürecinin sonlandığına dair bir açıklama yapmadığını gördük ve çekirdek enflasyondaki düşüş beklentisinin vurgulandı. Yüksek enflasyon ortamında sıkı duruşun korunmaya devam edeceğine dair açıklamalar ile piyasada sadeleşme adımlarının devam edeceğine dair bir algı oluştu.

  ***

  Bu hafta hafta yurtiçi piyasada yabancı turist girişi, ticaret açığı ve imalat PMI rakamları takip edilecek. Yurtdışı piyasa ise ABD tarafından açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinde olacak. Bunun yanı sıra kişisel gider, tüketici güveni, konut satışları ISM imalat PMI rakamları ile diğer istihdam verileri ön planda olacak. Avrupa Bölgesi ise enflasyon verilerine odaklanacak. Dünya’nın en büyük 2. Ekonomisi olan Çin tarafından açıklanacak olan PMI rakamları ise piyasayı hareketlendirebilir. Diğer taraftan da Japonya tarafından açıklanacak olan enflasyonun öncü göstergeleri olan perakende satışlar ve hane halkı harcamaları, Yen için kritik olabilir. 

Diğer Köşe Yazıları (3 köşe yazısı)