Otomotivde yenilikler var
 • PROF.DR.ARİF ESİN Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  PROF.DR.ARİF ESİN

  Rekabet Kurulu bugünlerde otomotiv sektörünü önümüzdeki 10 yıl için düzenleyecek yeni bir tebliğ hazırlıyor. Mevcut düzende 2005/4 Sayılı Tebliğin Motorlu Taşıt Araçlarının dağıtımında rekabetçi bir piyasa oluşturduğu ama bakım onarım ve yedek parça dağıtımı bakımından bir dizi sorunların devam ettiğine inanmaktadır. Hepimizin yakından bildiği yedek parça fiyatları ve servis ücretleri aşırı pahalılık gösteriyor.

  Yeni düzenlemenin eski düzenleme bakımından bu sorunları çözmediği gibi geriye götürdüğünü görmekteyiz. Özellikle;

  Fesih ihbar süreleri ve gerekçelendirme zorunluluğu Tebliğ’den çıkartılmış olup 6098 sayılı BK ve 6102 sayılı TTK hükümleri ile çözüme yöneltilmektedir.

  Dağıtım sistemlerinde çok markalı ve satış yeri değiştirmek engellenebiliyor.

  Teknik bilgiye ulaşım diğer mevzuatlar dairesinde düzenlendiği gerekçesi ile Tebliğ’den çıkartılmış.

  Ek satış noktası açmak engellenebiliyor.

  Nitel Seçici Dağıtıma ilişkin sorunlar mahkemelere havale ediliyor.

  Madeni Yağ ve boya akaryakıt istasyonlarında satışı Tebliğ kapsamından çıkartılıyor.

  Garanti kapsamında olmayan işlemler için Yetkili servislere yönlendirme var. Bu da eş değer parça kullanımını engellemektedir.

  Garanti kapsamındaki araçta garanti kapsamında olmayan bir işlemin Özel Servis’te yapılması durumunda mahkemeler yetkili kılınarak Rekabet Kurumu sorumluluktan çıkarılıyor.

  Özel servislere parça satışı kısıtlanıyor.

  Madeni yağ sağlayıcılarına 5 yıl rekabet yasağı getirme imkânı sağlanıyor.

  Hakem müessesesi kaldırılıyor.

  Bu durumda 10 yıl süresinde Rekabet Kurumuna intikal eden en çok şikâyet konusu işler ile uğraşmaktan Kurul kendini soyutlamaktadır. Bunlar: Sözleşme süresi ve fesih ihbar ihtilafları, Madeni Yağ Sözleşmesi ihtilafları, Avadanlıklar ve teknik bilgiye erişimin engellenmesi ihtilafları, Seçici Dağıtım sistemindeki kriterlerin tutturulduğu halde bayilik verilmemesi üzerine çıkan ihtilaflar, Garanti kapsamında olmayan işlerden dolayı Özel Servislerde yapılan işlemlerin garantiyi bozması üzerine çıkan ihtilaflardır.

  Hazırlanmakta olan Tebliğ, mevcut taslak haliyle yürürlüğe girmesi durumunda ithal distribütör firmaları aşırı derecede güçlendirecek, özel servislerin yok olmasına yol açacak, bayi ve yetkili servisleri distribütörler karşısında fevkalade güçsüz kılacaktır. Bunun sonucu olarak örneğin İTO’nun yaptığı bir araştırma neticesinde 500.000 çalışanın işsiz kalmasına yol açacaktır.

Diğer Köşe Yazıları (11 köşe yazısı)