Konutlara KDV indirimi
 • YİĞİT CAN TÜRKERİ Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  YİĞİT CAN TÜRKERİ

  Devletin en üst kademesinden başlayan ve dalga dalga farklı sektörlere yayınlan indirim ve teşviklere bir yenisi eklendi.
  Ekonomimizin durakladığı bu dönemde çok doğru bir hamle olarak gördüğüm, inşaat sektörünün alıcı ve satıcılarını yakından ilgilendiren KDV indirimi sektöre şimdiden canlılık getirdi.
  Terör, uçak krizi, FETÖ darbe teşebbüsü ve son olarak da Suriye topraklarında devam eden “Fırat Kalkanı” operasyonları ekonomiyi direkt olarak etkilemiştir.

  Neden konut?

  İnsanoğlunun gıda ve giyinme ihtiyacından sonraki en temel yaşamsal gereksinimi barınmadır. Türkiye; kalkınan (büyüyen), genç ve kentli nüfusun hızlı arttığı, dinamik bir ülke… Bu yapısal özelliği konut ihtiyacını artırmış, buna paralel olarak da konut sektörü hızla gelişmiştir.

  Bugün İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir ekonomik faaliyet dalı olarak yerini almıştır.

  Bina ve bina dışı inşaat faaliyetlerinden oluşan sektörün diğer sektörlerle olan ileri-geri bağlantıları nedeniyle pek çok sektör tarafından üretilen mal ve hizmetleri girdi olarak kullanmaktadır.

  İnşaat sektörünün nihai çıktısı olarak ortaya konulan yapılar ise farklı sektörlerin üretim yapılarının bir bileşeni olmaktadır. Bu bağlantı, inşaat sektörünü ekonominin lider ve sürükleyici sektörü konumuna taşımaktadır.

  ***

  Resmi Gazete’de; 150 metrekareden daha büyük dairelerde yüzde 18 olarak belirlenen Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 8’e çekilmesine ilişkin karar açıklandı.

  Ülkemizin inşaat sektörü rakamsal veriler itibari ile çok önem arz etmektedir.
  Açıklamanın yeni olmasına karşın, sektörde faaliyet gösteren firmaların yöneticileri yaptıkları değerlendirmeler alınan kararın ne denli doğru olduğunu ve buna ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

  ***

  Umarım devletimizin yapmış olduğu bir nevi teşvik olarak da adlandırabileceğimiz bu çalışmayı, sektör iyi değerlendirir ve satış rakamlarını vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda üst seviyelere çekebilirler.
   

Diğer Köşe Yazıları (5 köşe yazısı)