Milli yazılım şart
 • YİĞİT CAN TÜRKERİ Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  YİĞİT CAN TÜRKERİ

  Son günlerde ABD savcısı Bharara, okyanus ötesi soruşturmalar, Panama belgeleri vs. derken asıl bomba ülkemde patlamış da kimsenin haberi yok.

  Hem de defalarca aynı senaryo ile karşımıza konmuş. Ancak hiçbir önlem alınmamış.
  Neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Türkiye’de yaşanan herkesin “Acaba kimlik bilgilerim çalındı mı?” , “Ben de listede var mıyım?” sorularına yanıt aradığı 50 milyona yakın kişinin ele geçirilen bilgilerinden bahsediyorum.

   Olayı daha net görebilmek adına biraz eskiye gidelim. Tarih 2009 seçimlerinden önce siyasi partilerin bilgisi ve yönlendirmesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgileri toplandı. Aslında konunun en saçma kısmı burası, kullanacağımız altı üstü bir oy… Neden sizinle mahremiyetimizi paylaşıyoruz ki?

  Olayın devamı ise tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi; sistemden bilgiler biri ya da birileri tarafından nasıl olduğu hala bilenemeyen yöntemlerle dışarıya sızdırılıyor.
  O dönem bu bilgileri internet üzerinden 4 – 5 bin TL’ye sattılar.

  Satanlar hakkında suç duyurusu yapıldı. Çok ufak cezalar ile (tutuksuz yargılanma) kurtuldular. Çünkü Türkiye sınırları içerisinde bilgi gizliliği ile ilgili herhangi bir kanun veya yaptırım bulunmuyor.

  Şimdi devlet erkânı kabahatin kimde ve nasıl olduğunu bulmaya çalışıyor. Bunu yaparken de dönemin yetkililerinden çok farklı açıklamalar duyuyoruz.

  Bu ülkedeki en büyük açık vatandaşların en önemli ve en gizli olan bilgisini yani vatandaşlık numaralarını her yerde paylaşıyor olmasıdır. Bir düşünsenize; bu numarayı nerelerde paylaşmıyoruz ki?
  Kargo verirken, hat açtırırken, hastanede, alışveriş yaparken… Neredeyse hayatımızın her anında tanımadığımız onlarca kurum ve insan ile paylaşıyoruz.

  Mevcut şartları hızlandırarak artık yılan hikâyesine dönen “çipli” kimliklerin dağıtılması gerekiyor. Şu anda kullandığımız güvenlik sistemi (T.C numarası) dünyanın en basit ele geçirebilecek sistemidir.

  Yıllardır internet, wifi vs. yalanları ile bizleri kandırdılar. Girdiğimiz her siteden, indirdiğimiz her uygulamadan hatta ve hatta kullandığımız telefonlardan bile bilgilerimizi kolayca ele geçirdiler.

  Şimdi ülke olarak ihtiyacımız olan güvenilir ve milli olan bir yazılım ile bu ülke sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın bilgilerini kontrol altına alabilmektir.

Diğer Köşe Yazıları (5 köşe yazısı)