Neden Cerablus?
 • YİĞİT CAN TÜRKERİ Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  YİĞİT CAN TÜRKERİ

  24 Ağustos 2016 Çarşamba sabahına hepimiz büyük bir operasyon haberi ile uyandık. Türkiye yıllar sonra sınır ötesi operasyon için harekete geçmişti.

  ***

  Bu operasyon son dakika alınmış bir karar değildir. Devletimiz bir diplomasi başarısı göstererek bölgede bulunan tüm komşuları ile konuyu istişare ettikten sonra harekete geçmiştir.
  Rusya ile uçak krizi aşılmamış olsaydı eğer, F-16 uçaklarımız Suriye topraklarını bırakın bombalamayı, keşif uçuşu dahi yapamazdı. Rusya’nın Suriye topraklarında hava savunma füze sistemleri (S400) bulunmaktadır. Yapılan bu operasyonda koruma füzeleri bizim F-16’larımızı görmedi.
  ***

  Operasyonun ilk amacı son bir yılda Türkiye’nin farklı bölgelerinde 19 tane bombalı terör eylemi yaparak masum insanlarımızı öldüren IŞİD’i zayıflatmak ve bitirmek.

  Türkiye’nin askeri harekât başlattığı Cerablus'un kontrolü üç açıdan önem taşıyor: IŞİD’in yok edilmesi, PKK'nın Suriye kolu PYD’nin Türkiye sınırını kuşatmasının önlenmesi ve Suriye muhaliflerine alan açılması.

  Türkiye’nin askeri harekât başlattığı Cerablus, hem Türkiye’nin hem Suriye’nin hem de Ortadoğu’nun geleceği açısından kritik önemde.

  ***

  Cerablus, Türkiye’ye de en son Gaziantep’te olmak üzere birçok saldırıda bulunmuş IŞİD’in batıya açılan son önemli kapısı. IŞİD, Haziran 2014’te Musul’u ele geçirdikten sonra hilâfet de ilan etti. Arkasından da elinde tuttuğu toprakları genişletmeye başladı. Suriye ve Irak’ta kontrol altına aldığı topraklar geniş bir alana ulaştı. Ancak, ABD öncülüğündeki koalisyon, IŞİD’i geriletmeyi başardı. Gelinen noktada bu gerileme sonucu IŞİD’in dünya ile bağlantısını sağlayan son önemli bölge Cerablus. Yakın bir zamanda Mumbuç’u da kaybeden IŞİD gücünün önemli bir kısmını da Cerablus’a yığdı. Cerablus’tan IŞİD’in temizlenmesi durumunda, örgütün iyice gerileyeceği düşünülüyor. Bu, bütün dünyayı da rahatlatacak bir durum.

  ***

  Türkiye daha 1,5 ay önce yaşadığı hain kalkışma olayından sonra toparlanması, millet, devlet ve asker olarak eskisinden daha güçlü, daha birlikte ve kararlılıkla düşmanlarına gerekli cevabı vermesi tüm dünyaya Türk milletinin sahip olduğu kudretini damarlarındaki asil kandan aldığını bir kez daha göstermektedir.

Diğer Köşe Yazıları (5 köşe yazısı)